Common Core State Standards

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3.B

Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?

No resources found